Uutiset 2024
Pidimme loppu vuonna kasvateille treffit isommat pennut ja aikuiset treffailtiin Valkeakosken Haukkumaassa. Keli oli kurainen mutta ei se koiria haitannut.
Pienemmät pennut treffailtiin sisätiloissa Akaan koirahallilla joulukuussa.






Kiitos kaikille jo Pevisa-kuvissa käyneille. Hienoja tuloksia.

Lyyli sai hienosti kolmannen sertinsä Hyvinkäällä. Kiitos Veera Martikainen Lyylin hienosta esittämisestä sekä Noora Kallio kuvaamisesta.


Ylöjärven ryhmänäyttely 11.8.2024 Tuomari: Marjo Järventölä
ERI 1 SA PN1 VSP, SERTI
Mittasuhteiltaan ja tyypiltään erinomainen, varsin kaunislinjainen narttu. Siveä pehmeäpiirteinen pää, hymyilevä ilme. Hyvin kaunis ylälinja, voimakkaammin kulmautunut takaa, erinomainen raajaluusto, hyvä rungon malli. Kaunisasentoinen häntä. Liikkuu hyvällä asenteella, erinomaisella askelpituudella, edestä hieman löysästi. Erinomainen karva, esiintyy mallikkaasti.
Kuva: Veera Toppari

Pidettiin ihanat treffit Elometsässä heinäkuun lopulla. Oli mukana pennut Peppi ja Venla sekä isommat koirat Elsa, Siiri, Aamu, Wilda, Marta ja Lyyli.
Kuvista kiitos Niko Teräskoski





